Ültetési utasítások
Az oszlopos gyümölcsfák előnyei

- Gyümölcs betakarítás szinte egész évben
- Fedezze fel újra a gyermekkora régi ízeit
- Gyümölcsszedés elérhető közelségben
- Nagy termés hozam nagyon gyorsan
- Ellenáll a betegségeknek
- Kis helyet foglal, ideális erkélyekhez, teraszokhoz és kis kertekhez
- Nem igényelnek sok foglalkozást, a fa magasságát az Ön kívánsága szerint vágja le
Termesszen saját édes ízű és lédús, bio minőségű gyümölcsöt!

Ültetés szabad téren
Az oszlopos gyümölcsfákat meleg, napos helyre kell ültetni, lehetőleg déli tájolású területre, ahol a talaj elegendő tápanyagot tartalmaz.
Az oszlopos gyümölcsfák egymás mellé is ültethetők, 0,5–1 méteres távolságra a fák között, és 2–3 méteres távolságra a fasorok között. Fontos: ne ültesse ezeket a fákat zöldségeskertbe, mert a zöldségek sok nedvességet vonnak el a talajból, így a fák vízhiányt szenvedhetnek.
Ültetési időszak:
Tavasszal az ültetés a talaj felengedése után azonnal megkezdhető és május végéig tarthat. Ősszel a fák ültetése október közepétől a talaj teljes átfagyásáig lehetséges, mivel a hideg idő és a reggeli fagyok nem jelentenek akadályt.
Öntözés ültetés után: Tavasszal az első hónapban hetente egyszer kell bőségesen öntözni. A következő hónapokban, száraz időjárás esetén, 10–14 naponta szükséges az öntözés.
Szállítás és előkészítés:
A fák kb. 70 cm magas szabadgyökerű facsemeteként érkeznek (földlabda és edény nélkül). Ültetés előtt, a csomagolás eltávolítása után, a gyökereket 3–12 órára vízbe kell áztatni.

Hogyan ültessük őket?
Áztatás után azonnal el kell ültetni a fát. Az előkészített ültetőgödörnek kellően mélynek kell lennie (50 x 50 x 30 cm). A gödör aljára komposztot vagy jól érett talaj- és trágyakeveréket kell tenni a fa jó megindulásához.
Soha ne tegyen friss trágyát a fák alá! Ha tőzegalapú talajjavítót használ, akkor a tőzeg mennyisége ne haladja meg a 10-20%-ot, mivel a kiszáradt tőzeg rosszul szívja fel a vizet.
Ezután egy réteg földet kell hozzáadni, majd a fát a gödörbe kell helyezni. Ügyelni kell arra, hogy az oltási pont a talajszint felett legyen, soha ne kerüljön a talajszint alá. Ha a fát túl mélyre ültetik – azaz mélyebbre, mint a faiskolai ültetés során –, akkor elpusztulhat, és ez a hiba gyakran előfordul. Ezután a gyökereket közvetlenül földdel kell befedni, vagy használható minőségi kerti ültetőközeg, illetve gyümölcsfa-ültetéshez való talajkeverék.
Annak érdekében, hogy a föld jól bejusson a gyökerek alá és közé, időnként meg kell emelni és enyhén megrázni a fát, majd folytatni a gödör földdel való feltöltését.
Ha támasztó oszlopot használ, azt még az ültetés előtt, a gödör közepéhez közel kell elhelyezni. Az oszlopos fák esetében támaszték szükséges, a karó vagy cső magasságának körülbelül 2 méternek kell lennie, és legalább 0,3 méterre kell lennie a talajban.
Ne feledkezzen meg az ültetett fa bőséges és lassú beöntözéséről. Ősszel az ültetés után elegendő egyszer megöntözni a fát, további öntözésre nincs szükség.
Műtrágyázásra (NPK, Cererit) csak június elején kerüljön sor. Őszi ültetés esetén korábbi trágyázás is lehetséges, például május közepén.

Fák ültetése cserépbe/edénybe
Az edénynek elég nagynak és mélynek kell lennie ahhoz, hogy a megfelelő vízelvezetést biztosítsa, és hogy a fa gyökérzete elegendő teret kapjon a fejlődéshez és a tápanyagfelvételhez. Ez körülbelül 30 literes vagy nagyobb térfogatot jelent.
A fákat 3-4 évente át kell ültetni egy nagyobb edénybe, vagy legalább teljesen ki kell cserélni a földet. A gyökereket 12–24 órára vízbe kell helyezni. Az áztatás után azonnal el kell ültetni a fát.
Az edény aljára vízelvezető réteget kell helyezni (durva homok, zúzott kő, expandált agyag vagy perlit), hogy elkerüljük a pangó vizet. Az ültetéshez a fát az edény közepére kell helyezni, laza földdel befedni, enyhén megrázni, hogy a föld jól eloszoljon a gyökerek között, majd további földréteggel fedni. A talajt kissé tömöríteni kell, és folytatni az edény feltöltését a peremtől 2–3 cm-re.
Az ültetéshez gyümölcsfák számára készült ültetőközeget vagy tőzeggel kevert kerti talajt kell használni. A fát kb. 5–10 cm-rel a gyökérnyak felett kell elültetni.
Fontos, hogy az oltási pont mindig a talajszint felett legyen, soha ne kerüljön a föld alá.
Az ültetés után bőségesen és lassan meg kell öntözni a fát.
A vegetációs időszakban nem szabad elfelejteni a rendszeres trágyázást és öntözést. Az öntözés intenzitása attól függ, hogy a fa fedett helyen van-e vagy ki van téve az esőnek, illetve a napsütés erősségétől.
A komplex műtrágyák megfelelőek a trágyázásra.
Trágyázáskor kis adagokat kell használni – a szokásos mennyiség körülbelül felét, de gyakoribb alkalmazással. Lehetőleg hetente egyszer, a csírázástól egészen a gyümölcs éréséig.

Folyékony tápoldat oszlopos gyümölcsfák számára
Ezt a tápoldatot kifejezetten oszlopos fákhoz tervezték.
Az eredmények nem vártak sokáig,
a gyümölcsök termésátlaga 30%-al növekedett.